Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu  
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu
strona główna  dodaj do ulubionych  drukuj stronę
   Informacje
Laury Umiejętności i Kompetencji 2017
Jest nam niezwykle miło poinformować, że wśród laureatów tegorocznych Laurów Umiejętności i Kompetencji 2017, przyznawanych przez Opolską Izbę Gospodarczą są nasi lekarze.

Kryształowy Laur przyznano dr Dariuszowi Łątce, ordynatorowi Oddział Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, a Złoty Laur dr Jerzemu Jakubiszynowi, ordynatorowi Oddziału Laryngologii.

Serdecznie gratulujemy


 
Koncert kolęd
4 stycznia dzieci i młodzież z TRISO- Opolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21 wystąpiły w naszym szpitalu z koncertem kolęd.

Pod kierunkiem pani Anny Płaczek oraz rodzinnego trio skrzypcowego pana Adriana Broja ze swoimi synami Kornelem i Marcelem zaprezentowali się uczestnicy zajeć muzykoterapii i rytmiki ze śpiewem. Na pianinie zagrały dwie Kasie, Ewa, Emilia i Dariusz.

- Z jednej strony my mamy wielką radość, z drugiej chcemy przełamywać stereotypy i przekazać choć część naszej radości, prostoty, życzliwości – mówi dr Joanna Łaba, prezes zarządu stowarzyszenia. - Coś, czego nam wszystkim już bardzo brakuje, co zatraciliśmy w biegu, bo wypada czy nie wypada.

Występy z kolędami są tradycją w TRISO, w maju stowarzysznie daje koncerty maryjne w kościłach i kaplicach szpitalnych.


 
Strażacy ochotnicy małym pacjentom
Zabawki, puzzle, gry planszowe, kredki, mazaki, książeczki, a dla najmłodszych grzechotki i gryzaki – mimo że już po świętach, do najmłodszych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu trafiły dziś prezenty. Przygotowali je i przywieźli strażacy ochotnicy z jednostek w Grodzisku, Starych Siołkowicach i Przechodu.

- Każde odwiedziny na oddziale, czy strażaków, czy innych grup zawodowych mają zawsze duże znaczenie dla naszych pacjentów – mówi Dorota Wocka, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Chirurgii Dziecięcej. - Dzieci są w szpitalu, nietypowym środowisku dla siebie, czasem się nudzą, więc taka wizyta jest dla nich ogromną atrakcją i wielką radością, która daje dzieciom najważniejszy lek: uśmiech. My tego nie możemy zapewnić, nie mamy go w ampułkach.Więc jeśli do nas ktoś do nas przychodzi i może wywołać uśmiechy na buziach chorych dzieci, to nic lepszego nie możemy sobie wymarzyć. Dziękujemy za każdą okazaną życzliwość, za każde odwiedziny, nie muszą być z prezentami, ważne jest to uatrakcyjnienie czasu dzieciom.

Paczki przygotowano w ramach ogólnopolskiej akcji "Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka". W Uniwersyteckim Szpitala Klinicznego rozdano ich około 50.

- W sumie zebraliśmy zabawki na 300 paczek - wyjaśnia Roman Gawlik, prezes OSP Grodzisko, koordynator akcji, do której przystąpiło sześć jednostek ochotniczej straży pożarnej. - Zastrzeżenie było jedno: by te rzeczy były nowe, więc bardzo nas cieszy, że nasi druhowie i ich rodziny były tak hojne. Najważniejsze, że tak pozytywnie zaskoczyliśmy dzieci, ale również ich rodziców.

Strażacy ochotnicy z Opolszczyzny przygotowali paczki dla pacjentów z 7 szpitali. 
Kolędy Oddziału Pediatrii
 
Prezent od sportowców
100 pluszaków trafiło do leczonych u nas dzieci - a to za sprawą zawodników oraz kibiców drużyny Weegree AZS Politechnika Opolska.

Od pomysłu zbiórki zabawek do realizacji projektu droga była krótka - na ostatnim meczu (18 grudnia) z @Roben Gimbasket Wrocław sportowcy, ich rodziny oraz fani zebrali parę kartonów najróżniejszych przytulanek, trafiły się też książeczki. 21 grudnia zabawki zostały przywiezione przez Anetę Leszczyńską, Wojciecha Leszczyńskiego, Kosmę Kołcza oraz Damiana Orębskiego.

Dziękujemy w imieniu tych już obdarowanych dzieci na Oddziale Pediatrii, ale i tych z innych oddziałów, do których zabawki dopiero trafią. 
Spotkanie opłatkowe
W ostatnią przedświąteczną niedzielę tradycyjnie i w naszym szpitalu odbyło się spotkanie opłatkowe. Rozpoczęła je Msza Święta dla pacjentów szpitala oraz naszych pracowników, koncelebrowana przez Księdza Biskupa Pawła Stobrawę. Po mszy Ksiądz Biskup odwiedził chorych przebywających na oddziałach, dzieląc się opłatkiem i składając życzenia błogosławionych świąt i szybkiego powrotu do zdrowia.
 
Mamy I m-ce w województwie
Z dumą informujemy, że zajęliśmy pierwsze miejsce w województwie opolskim w Ogólnopolskim Rankingu Szpitali 2017 Bezpieczny Szpital Przyszłości w kategorii szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych.

W rankingu ogólnopolskim - w tzw. "Złotej Setce" zajęliśmy 19. miejsce.

Statuetki oraz dyplomy odebrał w czwartek 15 grudnia w Warszawie dyrektor generalny Dariusz Madera

Ta 14. już edycja rankingu przebiegła pod hasłem "Bezpieczeństwo, jakość innowacje". Wyniki Rankingu Szpitali "Bezpieczny Szpital 2017" przygotował zespół Centrum Monitorowania Jakości w porozumieniu z firmą doradczą Idea Trade. 
Wspólne kolędowanie na Oddziale Pediatrii
Czy można wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez kolęd? Nie można i nie trzeba, nawet jeśli przedświąteczny czas trzeba spędzić w szpitalu, bo personel naszego Oddziału Pediatrycznego tradycyjnie zorganizował w szpitalnej świetlicy wspólne kolędowanie dla małych pacjentów i ich rodziców.

Nie było wymigiwania się, że ktoś nie umie śpiewać, nie pamięta melodii czy tekstu - na instrumentach grały nasze panie doktor: Karolina Górska-Flak, Magdalena Skiba, Marta Bokszczanin oraz Marzena Rogalińska, a pomogły przygotowane wcześniej przez panie pielęgniarki i nauczycielki śpiewniki. Była radość, ale i łzy wzruszenia.

- Poczuliśmy magię świąt - zgodnie stwierdzili mali pacjenci, ich rodzice, nasi pracownicy i przyjaciele szpitala, bo odwiedziła nas Violetta Porowska, wicewojewoda opolski.
 
Mikołaj u najmłodszych pacjentów
Jak tradycja każe, 6 grudnia naszych małych pacjentów odwiedził w Mikołaj - a właściwie dwóch Mikołajów, ze Śnieżynką, wieloma pomocnikami i Policusiem, maskotką opolskiej policji. W rolę głównego Mikołaja wcielił się dyrektor opolskiego oddziału NFZ Robert Bryk, Śnieżynką była Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, a pomocnikami opolscy policjanci oraz studenci Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu, inicjatorzy mikołajek w naszym szpitalu.

Dzieci, które mogły opuścić szpitalne łóżka, spotkały Mikołajów w świetlicy, do leżących w salach oddziału pediatrii, chirurgii dziecięcej, laryngologii i ortopedii Mikołaje poszli osobiście. Nie zapomnieliśmy o nikim - paczki ze słodyczami, maskotki, gry, książki i edukacyjne książeczki z odblaskami od opolskiej policji trafiły do wszystkich dzieci.

Nie byłoby to możliwe dzięki naszym przyjaciołom z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu oddziałowi opolskiemu NFZ - za co bardzo dziękujemy w imieniu naszych pacjentów.
 
Uniwersytecki Szpital Kliniczny oferuje zabiegi na światowym poziomie
Na najważniejszym kongresie kardiologii inwazyjnej (TCT w Denver w Colorado, USA) doc. Jerzy Sacha, koordynator Pracowni Hemodynamiki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu zaprezentował pierwszy na świecie zabieg angioplastyki pnia lewej tętnicy wieńcowej bez użycia kontrastu.

Do tej pory wykonano 20-30 zabiegów bez użycia kontrastu, natomiast nikt nie przeprowadził takiego zabiegu na najważniejszym naczyniu wieńcowym, jakim jest pień lewej tętnicy. Jeżeli angioplastyka pnia stanowi Mount Everest kardiologii inwazyjnej, to wykonanie tego bez kontrastu można porównać do wejścia na Everst bez użycia tlenu.
Angioplastyka bez kontrastu jest ogromną szansą dla chorych z niewydolnością nerek, gdyż może ich uchronić przed pogorszeniem funkcji nerek i dializami, które nierzadko są konieczne po podaniu kontrastu.

Do tej pory przeprowadziliśmy kilka zabiegów angioplastyki bez kontrastu (wszystkie z powodzeniem) i chcielibyśmy zaproponować tego typu zabiegi pacjentom Opolszczyzny. Jak dotąd takie zabiegi wykonywano jedynie w Presbyterian Hospital na Columbia University w Nowym Jorku i na University of Queensland w Australii.

- Dołączyliśmy do tej zaszczytnej grupy i dodatkowo pokazaliśmy, że można tą metodą wykonać zabiegi, które do tej pory wydawały się niemożliwe – mówi doc. Jerzy Sacha.
 
Dzień Ratownictwa Medycznego 
wcześniejsze wiadomości
                                                                                                                                                                                                                                                                                               
MISJA SZPITALA:
Jesteśmy
profesjonalistami
specjalnie dla Ciebie
2005-17 Data aktualizacji:
2018.01.19 13:11